www.drsoroush.com

 

عبدالکريم سروش

 
     
 

بازگشت به صفحه اصلی 

اردیبهشت  1388

 

 

پيام سروش:

به كسي راي دهيد كه گام كوچك اما استوار برمي‌دارد

 

(روزنامه اعتماد ملی)

 

 

 

انجمن‌هاي اسلامي سراسر كشور روز گذشته نشست سراسري خود را در سالن رايزن در شمالي‌ترين نقطه تهران برگزار كردند تا از پس اين جلسه بتوانند كانديداي انتخاباتي خود را معرفي كنند. به همين دليل بود كه آنها در نشست خود كه با عنوان «جامعه مدني، مطالبه محوري و دولت پاسخگو» برگزار شد، از چهره‌هاي اصلاح‌طلب، روشنفكران و نمايندگان و مشاوران كانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري دعوت كردند تا آنها آخرين سخنان و مواضع خود را درخصوص انتخابات بيان كنند. اما اين نشست بعد از سخنراني عزت‌الله سحابي، با پيام دكتر عبدالكريم سروش آغاز شد.
متن پيام سروش به دفتر تحكيم وحدت كه سومين پيام وي به اين اتحاديه در طول 4 سال گذشته محسوب مي‌شود، بدين شرح است:
«ان‌الله يا مركم ان تودو الامانات الي اهل ها و اذا حكمتم بين‌الناس ان تحكموا بالعدل فرمان خداوند است كه امانت را به اهلش بسپاريد و داوري به عدالت كنيد.
انتخاب رئيس قوه مجريه نزديك است و دانشجويان همچون آحاد ديگر مردم حق، بلكه تكليف دارند كه در اين مسابقه عظيم شركت ورزند و وام خود را به عدالت بگذارند و امانت‌ راي را به اهلش بسپارند.
گريختن از اين مسابقه شرط خرد نيست، چرا كه كار را به بي‌خردان وا نهادن است. همه نيك مي‌دانيم كه دايره و قاعده بازي را چنان تنگ گرفته‌اند كه جز معدودي توان و مجال بازيگري ندارند و :
نيزه بازي اندر اين گوهاي تنگ
نيزه بازان را همي آرد به ننگ
با اين همه در اين گذرگاه تنگ عافيت، جريده نمي‌بايد رفت، و در اين بازي بزرگ به تماشا نمي‌توان نشست. لذا گزينش بايد كرد و كسي را بايد برگزيد كه كاري مي‌كند اما نه بهترين يا بزرگ‌ترين كار را، وعده مي‌دهد اما نه وعده‌هاي بزرگ و چراغ مي‌افروزد اما نه چراغ آفتاب. وعده‌هاي سيل‌آسا و آبياري قطره چكاني؟ سخاوت در سخن و خست در عمل؟ هيچكدام. بل‌جويي و آب رواني، شمعي و شعله‌لرزاني تا شمع‌هاي ديگر يك يك فروزان شوند و جوي‌هاي ديگر يك يك‌ روان.
كسي را برگزينيد كه نه سفاهت مي‌پرورد و نه خرافه مي‌گسترد. نه جلوه مي‌فروشد و نه عشوه مي‌خرد. كم‌ مي‌گويد اما راست مي‌گويد، گام كوچك اما استوار برمي‌دارد. از عمل سيراب مي‌شود نه از خطابه. پاسبان آزادي است نه فقط عاشق آن و اهل عدالت‌ورزي است نه عدالت‌سرايي. از او بخواهيد نه فرهنگ بسازد و نه تئوري بپردازد، بل پاسباني كند تا ديگران باغباني كنند. با دشمنان مدارا كند و با دوستان مروت. با مخالفان كرم ورزد و با موافقان عدالت. نقد را كه تقواي سياست است برتابد و نقادان را برتر از منقادان بنشاند. جواني و زيبايي را گناه نداند و نشاط و عيش و تنعم را عين عبادت بشمارد. از او يك وعده و صد وفا بخواهيد، نه صد وعده و نيم‌وفا. از طلب آزادي كوتاه نياييد كه همه فضيلت‌ها در اوست و از فساد قضا غافل نشويد كه همه مصيبت‌ها از اوست.»
پس از پيام سروش، مادر عباس حكيم‌زاده طي سخناني از آخرين وضعيت فرزندش كه در بازداشت است، سخن گفت. در افتتاحيه اين نشست كه از ميهمانان بسياري دعوت به عمل آمده بود خانواده عباس حكيم‌زاده «دبير سياسي دفتر تحكيم وحدت» محمد صديق كبودوند و شخصيت‌هاي سياسي ازجمله عبدالله نوري، عزت‌الله سحابي، عمادالدين باقي، ابراهيم يزدي، حبيب‌الله پيمان، رضا عليجاني، تقي‌رحماني، هدي صابر، بابك احمدي، عيسي سحرخيز، محمد عطريانفر، هاشم صباغيان، حسين رفيعي، محمد بسته‌نگار، هرميداس باوند، عيسي خان حاتمي، احمد زيادآبادي، يوسف مولايي، محمدناظري و فعالان حوزه زنان چون شهلا لاهيجي، مينو مرتاضي، نوشين احمدي خراساني، شادي صدر و نسرين ستوده حضور يافتند.

 

 

     منبع

 

بازگشت به اّرشيو خبرها